Facultatea de Știința și ingineria materialelor

f3

Facultatea oferă 5 programe de studii de licență, 3 programe de studii de masterat și două domenii de doctorat. Facultatea de Știința și ingineria materialelor dispune de laboratoare dotate cu utilaje și soft-uri în pas cu noile tehnologii.

Industria este în continuă dezvoltare iar resursele naturale folosite pentru fabricarea produselor de orice tip sunt finite. Astfel, este nevoie în permanență de crearea și testarea a noi tipuri de materiale ce pot fi utilizate în industrie și nu numai. Așadar, specialiștii în obținerea, procesarea și utilizarea materialelor devin printre cei mai căutați pe piața muncii.

Absolvenții programelor de studii certificate EUR-ACE obțin automat titluri EUR-ing, ceea ce le permite să profeseze inclusiv în țări din afara Europei.

Vezi ce înseamnă să fii student la UNITBV și ce beneficii poți avea dacă devii studentul nostru.

Vezi mai multe detalii despre facultate: sim.unitbv.ro

Înscrie-te AICI!